Drodzy Rodzice

Ponieważ docierają do mnie informacje, że prowadzona przeze mnie zakładka, poświęcona profilaktyce logopedycznej, jest dla Was mało czytelna i macie problem z dotarciem do aktualnych informacji, dlatego też postanowiłam nieco zmienić jej budowę. Działy, które były w zeszłym roku, pozostają nadal i można do ich treści dotrzeć klikając w odpowiednie odnośniki poniżej. Nowe informacje, dotyczące aktualnie realizowanych celów, w pracy w ramach profilaktyki logopedycznej oraz propozycje zabaw, pomocnych w ich realizacji, będą znajdować się w tym miejscu. Zmiana ta ma na celu ułatwienie Państwu korzystania  mojej pomocy. Jeżeli macie Państwo jeszcze jakieś sugestie odnośnie informacji, które Waszym zdaniem powinny się tu znaleźć, piszcie proszę na mój adres e- mail: logopeda.malgorzata@michalska.edu.pl   

 

13.04.2021

Dzisiaj proponuję Państwu zabawy artykulacyjne, zgodne z celami, jakie realizujemy w kwietniu, w poszczególnych grupach wiekowych, w zakresie profilaktyki logopedycznej. 

*Jeśli Twoje dziecko jest 3- latkiem, a Ty  chcesz poznać zabawę, dzięki której pomożesz  mu , w prosty sposób utrwalić prawidłową realizację samogłosek oraz prostych dźwięków, kliknij TUTAJ

 

*Jeśli Twoje dziecko jest 4 – latkiem, a Ty chcesz  zobaczyć, dzięki jakiej zabawie pomożesz mu utrwalić prawidłową realizację głoski /s/, kliknij TUTAJ.

*Jeśli Twoje dziecko ma 5 lat, a Ty chcesz mu pomóc utrwalić  prawidłową realizację głoski /sz/, kliknij TUTAJ.

 

Jeżeli chcesz otrzymać materiały, które pomogą Ci zorganizować proponowaną przeze mnie zabawę, napisz do mnie e – mail, na adres logopeda. malgorzata@michalska.edu.pl

 

 

06.04.2021

Dzisiaj przygotowałam trochę treści teoretycznych, aby każdy z Państwa orientował się, czego w zakresie rozwoju mowy, może wymagać od swojego dziecka.

 

Jeżeli jesteś ciekawy, jak przebiega rozwój mowy dzieci w wieku przedszkolnym, kliknij 

TUTAJ

 

01.04.2021 

W dniu dzisiejszym, chciałam Państwu zaproponować kilka zabaw oddechowych. Prawidłowy sposób oddychania jest dla rozwoju mowy bardzo ważny. Proponowane  przeze mnie zabawy oddechowe, można wprowadzać niezależnie od proponowanych wcześniej ćwiczeń motoryki artykulacyjnej. 

Ćwiczenia dla dzieci 3 letnich   kliknij TUTAJ

Ćwiczenia dla dzieci 4 letnich   kliknij TUTAJ

Ćwiczenia dla dzieci 5 letnich   kliknij TUTAJ

Ćwiczenia dla dzieci 6 letnich   kliknij TUTAJ

 

30.04.2021

A oto pierwsze zabawy, jakie proponuję dla Państwa pociech. Ich celem jest usprawnianie narządów artykulacyjnych, czyli warg i języka. Ich sprawność jest ważna, gdyż w dużej mierze, to od nich zależy wyrazistość naszej mowy.  Dlatego też, zaprezentowane poniżej ćwiczenia, nasze dzieciaki powinny wykonywać każdego dnia. Ponieważ wiele z naszych maluchów (zwłaszcza 3-, 4 – latków), nie ma jeszcze świadomości, jak ułożona jest ich buzia i język, pomocne może być ćwiczenie przed lustrem. Jeżeli chcecie Państwo uzyskać pomoce dydaktyczne wykorzystane w filmach proszę o kontakt na logopeda.malgorzata@michalska.edu.pl .

Życzę udanej zabawy 🙂 

 

Ćwiczenia dla dzieci 3 letnich   kliknij TUTAJ

Ćwiczenia dla dzieci 4 letnich   kliknij TUTAJ

Ćwiczenia dla dzieci 5,6 letnich   kliknij TUTAJ

Dla wszystkich grup wiekowych   kliknij TUTAJ

 

 

 A TERAZ  KILKA SŁÓW O TYM CO ZNAJDZIECIE PAŃSTWO W POZOSTAŁYCH ZAKŁADKACH :

  1. HARMONOGRAM DZIAŁAŃ, jak sama nazwa wskazuje, plan działań, na bieżący rok, związanych z uczestnictwem przedszkola w Miejskim Programie Profilaktyki Logopedycznej oraz standardowej pracy logopedy. W bieżącym roku, wiele spośród tych działań nie zostało zrealizowanych, z powodu pandemii. Jeżeli chcesz wejść do tej zakładki, kliknij TUTAJ
  2. STANDARDY PLACÓWKI  – w tym miejscu są opisane standardy, jakie musi spełniać placówka, która otrzymała certyfikat Miejskiego Programu Profilaktyki Logopedycznej. Dotycza one: wykształcenia kadry, zaplecza technicznego, podejmowanych działań etc. Nasze przedszkole, jako jedno z przedszkoli MPPL, spełnia opisane standardy.  Jeżeli chcesz wejść do tej zakładki, kliknij TUTAJ
  3.   DO POCZYTANIA  – to zakładka, w której zamieszczam wszystkie ciekawe artykuły i filmiki, jakie uda mi się znaleźć w internecie , dotyczące profilaktyki logopedycznej, rozwoju komunikacji itp. . Zachęcam do zapoznania sie z zamieszczonymi tam mareriałami Jeżeli chcesz znaleźć się w tej zakładce, kliknij TUTAJ
  4. NAD CZYM PRACUJEMY W POSZCZEGÓLNYCH GRUPACH? – to informacje na temat celów, jakie obraliśmy do realizacji w bieżącym roku, w poszczególnych grupach wiekowych.  Jeżeli chcecie Państwo się z nimi zapoznać, proszę kliknąć  TUTAJ
  5. W CO SIĘ BAWIĆ? to zakładka zawierająca  swoje podstrony. Na każdej z nich znajduje się materiał teoretyczny oraz instrukcje do prostych ćwiczeń, rozwijających funkcje w poszczególnych obszarach: cz1 – ćwiczenia motoryki artykulacyjnej, cz2 – ćwiczenia oddechowe. Jeżeli chcesz przejść do tej zakładki kliknij TUTAJ (ćwiczenia artykulacyjne) lub TUTAJ (ćwiczenia oddechowe). W zakładce “W co się bawić?”, znajdziecie Państwo również linki do gier on – line. Jeżeli chcesz przejść do gier on – line, kliknij TUTAJ

Mam nadzieję, że wprowadzone zmiany i ten krótki  przewodnik, po istniejących już zakładkach, ułatwi Państwu efektywne korzystanie z zakładki MPPL.

Małgorzata Michalska logopeda