09.04 2020

W CO SIĘ BAWIĆ ?
PROPOZYCJE ĆWICZEŃ LOGOPEDYCZNYCH
DLA DZIECI I ICH RODZICÓW

Czas, który spędzamy z naszymi pociechami w domu, może być doskonałą okazją do wspierania ich rozwoju, w poszczególnych sferach, po przez wspólną zabawę.
Na  tej podstronie znajdziecie Państwo propozycje ćwiczeń i zabaw logopedycznych, które z dużą łatwością będziecie mogli przeprowadzić w domu. Mam nadzieję, że będą one nie tylko wspierać sferę komunikacji, ale będą pretekstem do wesołego spędzenia wspólnego czasu.

Przedstawione  przeze mnie zabawy, będą podzielona na grupy. Zawartość każdej zakładki, odnosić się będzie do zabaw wspierających inny obszar. W obrębie zakładki, natomiast, zabawy będą podzielone zgodnie z grupami wiekowymi, dla których są dedykowane.

Na początku każdej zakładki, znajduje się krótkie wprowadzenie teoretyczne, dotyczące danego zagadnienia.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z materiałem i życzę udanej zabawy.

Materiały i ćwiczenia dotyczące wspierania sprawności artykulatorów  znajdziesz TUTAJ

Materiały dotyczące ćwiczeń oddechowych znajdziesz

TUTAJ

Logopeda Małgorzata Michalska

 

 

21,05 2020

LOGOPEDYCZNE GRY ON – LIE

Drodzy rodzice. Domyślam się, że po tak długim czasie spędzonym z Waszymi dziećmi w domu, na ciągłym wymyślaniu kolejnych zabaw, jesteście już po prostu zmęczeni i brakuje Wam pomysłów, a Wasze pociechy – znudzone. Od początku kwarantanny, zarówno ja, jak i cała kadra przedszkola, robimy wszystko, aby ułatwić i umilić Państwu, wspieranie rozwoju Waszych dzieci, proponując różnego  rodzaju zabawy,  ćwiczenia karty pracy itp.

Chciałam zaproponować Państwu, nową formę zabawy, z Waszymi maluchami, która pomoże urozmaicić  codzienne ćwiczenia logopedyczne.  W normalnej sytuacji, nie jestem zwolenniczką kożystania przez dzieci do 7 r.ż. z komputera. Zważywszy jednak, na dość nietypową sytuację i wynikające z niej propblemy z motywowaniem dzieci do podejmowania różnych aktywności, zdecydowałam się udostępnić gry komputerowe stworzone przez logopedę Katarzynę  Wojtaszyk oraz mojego autorstwa, Będę je sukcesywnie publikowała w tej zakładce. Chciałam jednak zastrzec, że proponowane przeze mnie gry, tylko wtedy odniosą pożądane skutki, jeżeli dzieci będą bawić się nimi, pod opieką osoby dorosłej, albo starszego rodzeństwa, które będzie w stanie kontrolować prawidłowość wykonania zadania. W innym wypadku zabawy te nie tylko nie mają sensu, ale wręcz przynoszą szkodę. Pamiętajmy, ze komputer ma nam pomóc w  pracy z dzieckiem, a nie nas zastąpić. 

  1. Ruletka, to pierwsza z gier, którą chciałam Państwu zaproponować . Jest to zabawa autorstwa K. Wojtaszyk. rozwijająca sprawność narządów artykulacyjnych. (kategoria motoryka artykulacyjna)

Co należy zrobić?

Klikając w odpowiednie pole, zakręć kołem, a następnie wykonaj ćwiczenie, umieszczone w odpowiednim polu n kole.

Gra posiada kilka wersji graficznych. 

Aby uruchomić grę, kliknij  TUTAJ

2. Ruletka dla najmłodszych to gra mojego autorstwa. Podobnie jak poprzednia, rozwija ona sprawność narządów artykulacyjnych. Jest jednak przeznaczona dla maluszków, które  mają jeszcze problem z uświadomieniem sobie izolowanych ruchów języka.

Aby uruchomić grę kliknij TUTAJ

 

3Losowanie, to zabawa dźwiękonaśladowcza, dla najmłodszych, mojego autorstwa.

Co należy zrobić? 

Naciskając odpowiedni przycisk na planszy, uruchamiamy losowanie karty. Na karcie znajduje się rysunek zwierzęcia oraz opis, jaki odgłos wydaje dane zwierzę. Po wylosowaniu karty prosimy  dziecko, aby nazwało zwierzę. Następnie prezentujemy mu, jaki odgłos wydaje i prosimy aby powtórzyło. 

Gra posiada kilka wersji graficznych. Osobiście polecam wersję “dżungla”.

Aby przejść do gry, kliknij TUTAJ

 

Życzę udanej zabawy   🙂

 

30.06.2020

Szanowni Rodzice. Nasza przygoda z pracą zdalną w tym roku dobiegła końca. Dziś publikuje dla Państwa ostatnie wpisy . Mam nadzieję, że materiały, które dla Państwa publikowałam, w tej zakładce, pomogły Państwu w prowadzeniu codziennych ćwiczeń z zakresu profilaktyki logopedycznej. Przykro mi, że przez ostatnie 4 miesiące nie mogłam pracować z Państwa dziećmi, w normalnym trybie, ale przecież nie było to od nas zależne. Mam świadomość, że z powodu tak długiej przerwy, czeka nas w przyszłym roku dużo pracy. Mam jednak też nadzieję, że dzięki Państwa zaangażowaniu i współpracy, nadrobimy wszystkie braki, powstałe z powodu kwarantanny.

Życzę wszystkim Państwu spokojnych, wesołych, ale przede wszystkim zdrowych i bezpiecznych  wakacji. Mam nadzieję, że we Wrześniu spotkamy się wszyscy pełni zapału do podjęcia nowych wyzwań.

Pozdrawiam serdecznie

Logopeda Małgorzata Michalska